# Etiket
#EDEBİYAT #GÜNDEM #Okuma Kılavuzu

İdris AYDIN: YESEVİ ATA’DAN ÖYKÜLER / 3. Baskı -Kitap Tanıtımı-

YESEVİ ATA’DAN ÖYKÜLER

-Kitap Tanıtımı-

İdris AYDIN

İşim ve mesleğim gereği uzunca bir süredir çocuk edebiyatıyla ilgili çalışmaları okumaktayım. Son dönemlerde keyifle okuduğum çocuk kitaplarından birisi Hayati Bice’nin çalışması olan “Yesevi Ata’dan Öyküler” isimli eseri oldu.

İnanç köklerimizi aydınlatmak için yapılan bir çalışma Yesevi Ata’dan Öyküler.
8-15 yaş arasındaki çocuk ve gençler için ufuk açıcı bir çalışma. Kültür savaşlarının egemen olduğu yayın dünyasında kitap bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Şimdiden söyleyeyim. Çocuk edebiyatı alanında yeni bir yazar yükseliyor, özellikle ülkücü hareket ve Türk dünyası ile ilgili ciddi ve nitelikli çalışmaları ile öne çıkan Bice’nin bu çalışması çok konuşulacağa benziyor. Üslubundaki akıcılık; kitaptaki doğallık çocukların da sıkılmadan okumalarını sağlıyor. Gittikçe büyüyen ahlâkî erozyondan kurtulmak için çocuklara önerilecek ideal bir çalışma Yesevi Ata’dan Öyküler. Türk çocuklarına Peygamber sevgisini, iyiliği, doğruluğu, dürüstlüğü anlatan sıcak öykülerle dolu.

Ben bir öğretmen olarak 7. sınıf öğrencilerinin Yesevi Ata’dan Öyküler‘i okumalarını sağladım. Olumlu dönüşler aldım. Anne-babalar zaman zaman çocuklarına okutacak kitap bulamadıklarını söylüyorlar. Alın size: “Yesevi Ata’dan Öyküler” Okutun çocuklarınıza. 

Yesevi Ata’dan Öyküler, Türk çocuklarının kendi kültürlerini tanımaları açısından önemli bir çalışma. 3. Baskısı KD Yayıncılık tarafından yayımlanan kitap 80 sayfadan oluşuyor. İdealizmi, samimiyeti öykülerin her satırında görüyoruz.

Bir eğitimci olarak tek bir satırını atlayamayacağınız bu içten çalışmayı anne-babaların çocuklarına mutlaka ama mutlaka okutmalarını, hattâ öncelikle kendilerinin okumalarını öneriyorum.

Bice “Sözbaşı”’nda kitabı yazma nedenine ilişkin olarak şunları söylüyor:  “Kökleri neredeyse bin yıl öncesine uzanan Yesevilik geleneğinde, Hoca Ahmed Yesevi’nin hayat hikâyesinin, ezberlenip uzun kış gecelerinde ocak başlarında halkalanan sohbet meclislerinde anlatılması büyük yer tutar. Ahmed Yesevi ile takipçilerinin hayatı hakkındaki menkıbelerin kuşaktan kuşağa aktarılır. “Yesevi Ata’dan armağan” olarak yazılan bu öyküler, geleneksel menkıbelerden yararlanılarak günümüze uyarlanmıştır. Tarihi gerçeklikleri bir yana her bir öyküde günümüz insanının da ders almasını gerektiren mesajlar saklıdır.”

Kitapta yer verilen öyküler ile Ahmed Yesevî ile tanışması beklenen 8-15 yaş grubundaki çocuk ve gençlerimizin Türk milletinin manevî değerlerini benimsemeleri ve kendilerini geliştirmeleri hedeflenmiştir.
Tarihteki Türkistan’ı Ankara’ya taşıyan eserde yedi öykü yer almakta ve her bir öyküde bir konu vurgulanmaktadır:

* Arslan Baba’nın Hurması: Öksüz çocuklara şefkat gösterilmesi gerektiğini, onların geleceğin büyük insanları olabileceğini anlatıyor.
* Yesevî’nin Gevher Ablası: Abla-kardeş ilişkisinin ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor.
* Sultan Sencer’e Dua: Devlet adamlarının bilginlere neden önem vermesi gerektiği anlatılıyor. 
* Yesevî’nin Sarı Öküzü: Emeğin değeri ve insanlara neden güvenilmesi gerektiği örnekleniyor.
* Hakîm Ata’nın Hikmeti: Eğitim kurumlarına verilmesi gereken önem vurgulanıyor.
* Zengî Ata’nın Sürüsü: Hayvanların bile kendilerine güzel davranılması halinde ne kadar anlamlı hareket edebileceği anlatılıyor. 
* Hazinî’nin Hazin Öyküsü: Bilime değer verilmeyen bir ülkenin geleceğinin karanlık olacağı anlatılıyor. 
***
Eserin Türkiye’de basılmasından sonra “Yesevi Ata’dan Hekayeler”  adı ile TİKA sponsorluğunda Azerbaycan’da yayınlanıp 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamalarında dağıtılması ise Türk dünyasının manevî birliği düşünüldüğünde çok önemli bir gelişme olarak kayda girdi. Diğer Türk Cumhuriyetleri’nin lehçlerine aktarılarak yayınlanması halinde bu konuda büyük bir fayda sağlayacağı söylenebilir.

Yesevi Ata’dan Öyküler  ile Ahmed Yesevî ile tanışan bir genç, yazarın Türkistan Rüyası kitabı ile Türkistan’ın ruhuna ulaşmasını sağlayacak bir yolculuk için hazırdır. Yolun sonunda ise Divân-ı Hikmet durağına varılacaktır. Çocuklarınızı bu anlamlı yolculuğun ilk aşamasına başlaması için Yesevi Ata’dan Öyküler  ile tanıştırmalısınız.
***

Yesevi Ata’dan Öyküler

Dr. Hayati Bice

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık

***
Tarihimizin en büyük isimlerinden biri olan Ahmed Yesevî’nin hikâyeleri yüzyıllar boyunca dilden dile dolaştı. Yüzyıllar önce yaşayan çocuklar bu hikâyelerle büyüdüler, büyükler bu hikâyelerle büyülendiler. Eskiden gönüllerimiz nasıl Ahmed Yesevî ile hayat bulduysa, şimdi de Yesevî’nin hayat dolu nefesi içimizi ısıtacak.
Hayati Bice’nin kaleminden “Yesevî Ata’dan Öyküler”i okumak size iyi gelecek…

İnternetten Sipariş için: https://www.kitapyurdu.com/yazar/dr-hayati-bice/8225.html

 

Leave a comment