# Etiket
##GENEL

İdris AYDIN: OKYANUS ÖTESİNDEKİ FİTNE

OKYANUS

ÖTESİNDEKİ

FİTNE:

FETÖ / İdris Aydın

 

Dr. Hayati BİCE

 

Ülkü-Yaz takipçilerinin nitelikli kitap değerlendirme yazıları ile tanıdığı İdris Aydın, memuriyetten emeklilik sonrasında, yıllardır biriktirdiği notlarının sağladığı malzeme ile ardı ardına kitaplarını yayınlamaya başladı. Aydın’ın bu kitaplarından birisi de geçtiğimiz günlerde “Okyanus Ötesindeki Fitne: FETÖ” adı ile yayınlandı.

Yazar, kitabının Önsöz’ünde kitabı yazma sürecini özetlemektedir. 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi’nin bastırılmasından sonra yapılan değerlendirmeler sonucunda FETÖ hareketinin çok muazzam bir yapılanma kurduğu, devletin en kritik ve hassas mevkilerini ele geçirdiği, Emniyet ve İstihbarat birimlerine, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin okullarına, kışlalarına ve karargâhlarına büyük ölçüde sızarak hakimiyeti ele geçirmek üzere olduğu ortaya çıktı.

Darbe gecesine gelinen süreçte Aydın’ın şu tesbiti önemlidir: “Hiç şüphesiz ki, darbe teşebbüsünden önce bu faaliyetlerin farkında olan ve Okyanus ötesinden sevk ve idare edilen bu yapının karanlık amaçlarını çok iyi bilen bazı vatansever ve yürekli yazar, akademisyen ve polis şefi gibi devlet görevlileri, yazdıkları kitap ve makalelerle hükümetleri ve toplumu, yaklaşan bu büyük tehlike konusunda uyandırmaya ve uyarmaya çalışmışlardı. Ancak bu yürekliliklerinin bedelini çok ağır ödediler. Bu kahramanca çabalarının bedeli, aynı karanlık yapının tetikçileri ve görevlileri olan gazeteci, savcı, polis ve hakimlerin tezgahladıkları kumpaslarla çok ağır ödetildi. Kimileri Necip Hablemitoğlu gibi karanlık suikastlere kurban gittiler, kimileri de yıllarca Silivri zindanlarında hapsedildiler.”

Onlarca yıl boyunca çekirdekten başlayarak büyük bir sabırla, çok büyük emekler vererek oluşturdukları bu hareketin, “hoşgörü”, “diyalog” ve “demokrasi” gibi maskeler ardına saklanan sinsi amaç ve niyetlerinin ifşa olduğunu, maskelerinin düştüğünü anlayınca 15 Temmuz 2016 Cuma akşamında son bir hamle yaparak varlıklarını ve güçlerini kurtarmayı denediler.

Yazar, kitabı yazma fikrinin gelişimini şöyle anlatmaktadır: “Darbe bastırıldıktan sonra, devleti yönetenlerin, akademisyenlerin, gazetecilerin, bürokratların, yazarların ve halkın üzerine kabus gibi çöken korku örtüsü ortadan kalktı. Bu nedenle ortalığı bir anda Fetullah Gülen’i, onun kurduğu nifak ve fitne hareketi FETÖ’nün tarihini ve marifetlerini anlatan düzinelerce kitap kapladı. İşte tam da bu nedenle bir kitap da ben yazayım dedim. Piyasaya o kadar çok kitap çıktı ki, okuyucular büyük bir bilgi karışıklığı ve enflasyonu karşısında kaldılar ve sadeleştirilmiş, sarih bir birikim edinemediler. Beni bu kitabı yazmaya iten en önemli etken de budur.”

Kitabın 2. kısmında yer verilen kitap özetlerinden de anlaşılacağı gibi Gülen’i ve onun kurduğu hareketi anlatan düzinelerce kitabı sabırla okuyan, defterler dolusu notlar notlar alan İdris Aydın titiz bir okur olarak yıllardır izlediği olaylara ait verileri bir araya getirerek “Gülen ve FETÖ Hareketi”ni derli toplu ve sadeleştirilmiş bir düzen içinde, tarihsel bir sıralama içinde” aktarmaktadır.  TBMM tarafından hazırlanan 15 Temmuz Darbe Komisyonu Raporu ise konu hakkında yazılmış olan yüzlerce kitabın, makalenin ve sayısız tanığın ve olayın imbiklenmesiyle yazılmış olan kaynak olarak yazarın işini kolaylaştırmıştır.

Kitabın Bölüm Başlıkları bile çalışmanın değeri hakkında bilgi vermektedir:
Okyanus Ötesindeki Fitnenin Doğuşu ve Gelişmesi; FETÖ Nasıl Güçlendi?; FETÖ’nün Devlet Kurumlarını Ele Geçirmesi ve Paralel Devlete Dönüşmesi; Yasal Görünümlü Ekonomi ve Eğitim Faaliyet Alanları; FETÖ Kumpasları, Sınav Sorusu Hırsızlıkları ve Casusluk Faaliyetleri; FETÖ’nün Devlet İçine Sızması ve Paralel Devlet Oluşturması; Siyasete Müdahale Hamleleri ve 15 Temmuz Darbe Kalkışması; 15 Temmuz Darbe Girişiminin Uluslararası Boyutu…

Kitapta partilere sızma girişimleri kapsamında MHP’ye, FETÖ’nün önemli isimlerinden Ekrem Dumanlı ve Mustafa Yeşil‘i Genel Başkan Yardımcısı olarak monte etme girişimi ve bu işgal girşimine yol vermeyen MHP lideri Devlet Bahçeli aleyhinde girişilen yıpratma kampanyası ve son olarak sahnelenen “kaset furyası komplosu” da ülkücü hareketin tarihi yönünden önemli bölümler olarak kitapta yer almalıydı.

FETÖ’nün Kitapta yayıncılık yönünden gördüğüm birkaç eksikliği de sonraki baskılarda düzeltilmesi için eklemek isterim: Kitapta her bölüm sonunda sunulan “Bu kısımda kullanılan kaynaklar” başlıklı kaynakçaların birleştirilerek kitap sonunda verilmesi uygun olur. Ayrıca bu türden belgesel kitaplarda mutlaka olması gereken Dizin yapılmamış olması kitabı kaynak olarak kullanmak isteyen araştırmacıların işini zorlaştıracaktır. Ayrıca kitapta yer ala yer verilen yüzlerce isim için değilse bile Necip Hablemitoğlu gibi belirli isimleri tanıtıcı “Kim Kimdir?” şeklinde bir  bölüm kitabın sonunda yer alabilir.

Kitabın Sonuç bölümünde yazar, -benim de katıldığım- bir dileğini kaydetmiştir: “Hükümetlerimizin, bürokratlarımızın, iş dünyasının, eğitimcilerin, güvenlik ve istihbarat yetkililerinin ve halkımızın bu karanlık Haşhaşi örgütünün yaptıklarından, milletimize yaşattığı acı, eziyet ve sıkıntılardan büyük dersler çıkardıklarını umuyorum.  Umarım yaşananlardan çıkarılan dersler ışığında hareket edilerek, devlet içinde bir başka tarikat ya da cemaatin örgütlenmesine, yayılmasına ve güçlenmesine bir daha izin verilmez.”

“Kafalardaki bilgi kargaşasını giderebilmek gayesi” ile yakın tarihe ışık tutan bu değerli eseri kaleme alan ve “FETÖ’nün doğru anlaşılmasına vesile olmayı, bunlara ve benzeri diğer hareketlere karşı, aynı hataların bir daha asla yapılmamasını” arzu eden İdris Aydın’ı tarihî hizmeti vesilesi ile kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Büyük bir emek mahsulü olarak Kardelen Yayınları arasında basılan ve 400 sayfada sunulan bu önemli eseri edinmek isteyenler yazarın aşağıda paylaştığım iletişim bilgileri vasıtası ile irtibat kurabilirler.
İnternet üzerinden sipariş vermek isteyenler ise nadirkitap sitesine başvurmalıdır:
https://www.nadirkitap.com/okyanus-otesindeki-fitne-feto-idris-aydin-kitap19416118.html
========================================
İdris Aydın
1964 yılında Tokat Erbaa’da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Erbaa’da  tamamladı. 1984 yılında Erzincan Eğitim Yüksek Okulu’ndan mezun  oldu. Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Lisans tamamladı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazı ve şiirleri yayınlandı. Yazarın yayınlanmış “Çocuklar Ağlamasın” ve “Gülerek Gir Şehre” adlı kitapları bulunmaktadır.
İletişim: aydinkaanidris@hotmail.com
05052611548

Leave a comment