# Etiket
#VEFA DEFTERİ

Osman BAŞ: ÖLÜM VUSLATTIR

ÖLÜM VUSLATTIR

Ömrümün ölümlü günlerindeyim,

Önümde çınarlar tek tek gidiyor.

Önce annem, dedem, bir, iki dayım.

Nene anam, babam, veda ediyor.

 

 

Günün rüzgârında candır yıkanan,

Yaprak yaprak düşer, gönlü dağlanan

Dün canlıydı arkasından ağlanan

Zamanı gelenler, çekip gidiyor.

 

 

Dünya böyle işte, koştur da koştur,

Ölüm başa gelince her şey boştur,

İmanlı insana kabir pek hoştur,

Yalnız adam, sıra sana geliyor.

 

 

Tarih düşeceğim ölüm gününe,

Dönme şansımız yok, günün dününe,

Bakmaz artık arkasına önüne

Ebedi hayata, vuslat deniyor.

Osman BAŞ
***
Not katkılarından dolayı sevgili dostum Sırrı Er’e teşekkürler.
29.11.2020 /Tepekışla köyü /Erbaa
***

Osman Baş

Doğum: 10 Mayıs, 1959-Tokat

Ölüm: 21 Aralık, 2020

Eğitim: Sivas Eğitim Enstitüsü, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi Bölümü

Şair ve yazar (D. 10 Mayıs 1959, Tepekışla köyü / Erbaa / Tokat – Ö. 21 Aralık 2020, Tokat).
İlkokulu köyünde okudu. Yıldızeli Pamukpınar Öğretmen Lisesi (1976), Sivas Eğitim Enstitüsü, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi Bölümü (1994) mezunu.

Öğretmen Okulunu bitirdikten sonra, bir süre Hakkari ve Erbaa ilköğretim okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Fakülteyi bitirdikten sonra Tokat Millî Eğitim Müdürlüğünde, ilköğretim müfettişi olarak çalıştı. Bu görevde iken 2002-03 arası TİKA Bakü program koordinatörü olarak görev yaptı.

Azerbaycan’da görev yaptığı dönemlerdeki çalışmaları sonucunda Azerbaycan Vektor Beynelhalk Elm Merkezince 2003 yılında fahri doktora unvanına layık görüldü. Emekli olana dek Tokat Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde ilköğretim müfettişi olarak görevini sürdürdü. Son yıllarda hayatını ve çalışmalarını Ankara’da sürdürüyordu. 

Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği Başkanı, İLESAM üyesiydi. Son olarak TÜRKAV Yazar Okulu çalışmalarına şiir alanında katkıda bulunmuştur. 

Şiir ve Yazı Çalışmaları:

İlk şiiri (Gök Bakışlı Gül Sözlüm), 1976’da Tokat gazetesinde, sonraki ürünlerini aynı gazete ile yayın yönetmenliğini yaptığı Kümbet (Tokat) dergisi ile Türk Edebiyatı, Erciyes, Güneysu, Çağrı dergilerinde; Azerbaycan’da Dialog, Bayatı, Meshedi, Türk Dünyası, Edebiyat, 525. Gazet, Şark, Adalet, Palitra, sanalbasin.com gibi çeşitli yayın organlarında yayımladı.

ESERLERİ:

 Şiir: Gök Bakışlı Gül Sözlüm (1996), Hey Onbeşli Onbeşli (Tokat Şiirleri Antolojisi, 1998), Buğday Tenli Papatya, Firüzan (Bakü).

Oyun: Göç, Hizmet Yarışı (1995).

VEFATI:

Osman Baş, 2020 yılı boyunca birçok insanın ölümüne neden olan Covid 19 salgınıı nedeniyle, 14 Aralık 2020’den itibaren Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi görüyordu. 21 Aralık 2020 Pazartesi günü bu hastanede hayatını kaybetti. Aynı gün Erbaa Tepekışla köyünde toprağa verildi.

Leave a comment