# Etiket
##GENEL #EDEBİYAT #GÜNDEM

Metin HAKVERDİOĞLU / TURAN’A DOĞRU

ÜLKÜ~YAZ üyesi değerli akademisyen Doç. Dr. Metin HAKVERDİOĞLU’nun TURAN’a DOĞRU kitabına yazdığı sunuş yazısını takdim ediyoruz.
ÜLKÜ~YAZ
===========================

TURAN’A DOĞRU
Metin HAKVERDİOĞLU

İnsanlık tarihinde her milletin bir görevi vardır. Nasıl ki insanların her birinin farklı kabiliyetleri varsa, milletlerin de aynı şekilde farklı, üstün meziyetleri vardır. Bu doğal yapının bir kurucusu, bir yaratıcısı olduğu ve bunun Allahu Teala olduğu açık ve nettir. O halde geliniz, milletimizin bu dünyaya geliş sebebini tahlil edelim. Üstün yönlerimizi görelim, geliştirelim; eksik yönlerimizi fark edip eksiklerimizi gidermeye çalışalım.

Sevgili Dostlar,

İşte bu kitap bu amaca matuf olarak ortaya çıktı. Sohbet havasında, kısa ve güncelden beslenen bir beyin fırtınası gerçekleştirelim istedik. Her bir yazıda kendimizi, milletimizi; üstün veya eksik yönümüzü görelim istedik. Eğer bu amaçla okutur ve bir genci milletine ve milletinin faziletlerine inandırırsak ne mutlu bizlere.

Millet kelimesinin, özellikle Türk milleti sözünün bölücülük olarak algılandığı bir dönemde böyle bir kitabın yazılması pek çok kişinin huzurunu kaçırabilir; ancak bu kardeşlerimizden tek ricamız olacaktır: “Önce okuyunuz, sonra tenkit ediniz.”

Turan kelimesi hakkında da bazı yanlış anlaşılmalar olduğu bilinmektedir. Bilimsel kaynaklardan aktarmak gerekirse Turan kelimesinin çıkışı şöyledir:

Türkler, Alper Tunga liderliğinde MÖ 600’lerde İranlılarla karşılaşınca İranlıların bizlerin yaşadığı bölgeye verdiği addır, Turan. Turan ifadesi daha sonra Türkistan’a dönüşmüştür. Onun da sebebi, Kuteybe ibn Müslim (669-715)’in Horasan bölgesinde hüküm sürmeye başlaması ve Arapların bizim yaşadığımız bölgeye o adı vermesidir. O halde Türklerin yaşadığı her yer Turan’dır ve oralara doğru gitmek üzerimize farzdır. Turan bazen Türk milletinin içine doğru bir yolculuktur: Hoca Ahmet Yesevî’dir; bazen uzak bozkırlara koşmaktır: Orhun Abideleridir.

Turan aslında bir milletin “İlâ-yı Kelimetullah-Nizam-ı Âlem” davasının yaşandığı coğrafyadır.

İşte Dostlar,

Bu milletin, Türk milletinin görevi tam bu noktada şekillenmektedir: “Dünyaya Nizam Vermek ve Allah’ın Kelamını Dünyaya Yaymak.”

Bu kitabın yazılış gayesi de bu ilkeyi “Kızıl Elma” haline getirecek bir gençliğe hitap etmek ve onlara genetik kodları hakkında bir şeyler fısıldamaktır.

Duyanlara ve duyuranlara selam olsun!

 

Metin HAKVERDİOĞLU

Ankara/2015
==========================================
Kitabın Temini:
İNTERNETTEN SİPARİŞ:  http://www.kitapyurdu.com/kitap/turana-dogru-amp-sohbet-yazilari/382022.html

Leave a comment