# Etiket
##GENEL

Hilmi ÖZDEN: KUT’ÜL AMARE

28. Şubat. 2014- 5. Mart. 2014 tarihleri arasında IRAK/WASIT Üniversitesi’ne yol arkadaşım aziz dostum Konya Selçuk Üniversitesinden Prof. Dr. Hanifi Soylu Beyle birlikte davet edildik. Bu davet ve program, Ankara Irak Kültür Ateşe Yardımcısı Dr. İkbal Hanım’ın ve Yurt Dışındaki Irak’lı Doktorlar Derneği Başkanı Op. Dr. Aydın Beyatlı Bey’in öncülüklerinde gerçekleştirildi. Dicle’nin kıyısındaki Kut’ül Amare şehrinde Osmanlı Türk şehitliğini ziyaretimiz sırasında gönlümüze misafir olan dizeleri ise sizlerle paylaşmak istedik.

Şanına binlerce Mehmetçik feda

Göklerde parlıyor yıldızla kamer

Etmedin bizlere, vatana veda

Silinmez hatıran ya KUT’ÜL AMAR*

 

Dicle’de kan aktı yıllar boyunca

Ehl-i Beyt sevdası vardır soyunca

Toprağın bağrına yiğit koyunca

Silinmez hatıran ya KUT’ÜL AMAR

 

özden seni gördü yanar yüreği

Şehitler yurdunda kazar küreği

Alemde kalmıştır birdir ereği

Silinmez hatıran ya KUT’ÜL AMAR

 

*Irak/Kutül Amare’de Halil Paşa (Enver Paşa’nın amcası) komutasındaki Osmanlı ordusu İngiliz ordusunu komutanları Tawshend’da dahil esir alarak perişan etmiştir. Çanakkale zaferinin ardından kazanılan bu savaş, I. Cihan Harbindeki en büyük zaferlerimizdendir. Kut’ül Amare’de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alındı ve 40 binden fazla İngiliz askeri öldürüldü. 29 Nisan1916 günü İngiliz ordusu, Osmanlı ordusuna teslim oldu. Kut’ül Amare’de Osmanlı ordusu 25 bin şehid verdi.Bu zafer, 29 Nisan’larda NATO’ya üye olduğumuz 1952 yılına kadar “KUT bayramı” olarak kutlandı. 1952’den itibaren “KUT BAYRAMI” kutlamaları kaldırıldı ve Türk Milletine unutturulmaya çalışıldı…..

NOT: 29 Nisan tarihinde İNŞALLAH “KUT’ÜL AMARE’DE VATAN” yazımızda gezi ve zaferimiz hakkında detaylı bilgi verilecektir.