# Etiket
##GENEL #GÜNDEM

Hasan TÜLKAY: İKİ “AYDIN” KİTABI

İKİ “AYDIN” KİTABI

Hasan TÜLKAY

Biz O’nu önce şair kimliğiyle tanıdık ve adeta ismi tarif gibi adının başına hep bu sıfatı getirdik: Şair…

Adını bilmeyenler bile Şair deyince hemen bilir, tanır.

İdris Aydın… Yeni emekli, eğitimci, şair, ülkücü Aydın; araştırmacı gazeteci olarak da dikkatimizi çekti.

Antalya’ya geldiğinde ilk tanışmamızda GÜLEREK GİR ŞEHRE şiir kitabını imzalayıp hediye etmişti bana… Ülkücü camiada özgün ve değişik, çok renkli bir sima idi. Nerede bir şiir günü, şuara meclisi, şiir sohbeti varsa; sağ-sol, ülkücü-devrimci, Müslüman-lâik diye ayırmaz koşar giderdi. Benim gibi az-çok bu işlere meraklı, sanat edebiyat dostu denebilecek birisi bile, sadece bir şiir okumak için Antalya’dan Osmaniye’ye, Samsun’a, Tokat’a v.b. şehirlerarası yolculuk zahmetine katlanamaz, hatta biraz saçma bulurken; Şair çağrıldığı her yere üşenmeden gider, şiir programlarını ve yayınları takip ederdi. Ülkücü camiada böylesi ilginç tipler nadirattan olduğu için “çok renkli bir sima” diye tavsif ettim. Yoksa O’nun fikriyatça çizgisi nettir, bellidir ve Gökbayrak rengi Turkuaz Türk mavisidir.

Maziye takılıp sözü fazla uzatmadan Şair’in Türkiye gündemine ilişkin iki düzyazı araştırma eserine okuyucularım dikkatini çekmek isterim:
1. OKYANUS ÖTESİNDEKİ FİTNE: FETÖ
2. TABUTLUKLARDAN TBMM’YE MHP’NİN TARİHİ ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN LİDERLİK RUHU

Antalya FİKİR DERNEĞİ WhatSapp grubunda ilgi çeken bir paylaşım:
“Eğitimci-Şair Tokatlı İdris Aydın’ı iyi bir okuyucu kimliğiyle tanıdık daha çok. Emekli olur olmaz iki kitapla karşımıza çıktı. Yerelliği aşan bir araştırmacı gazetecilik örneğiyle OKYANUS ÖTESİNDEKİ FİTNE FETÖ tehlikesini adeta yeniden gündeme getirdi. İdris Aydın bu çağın delilerinden… Herkesin makam ve servet peşinde koştuğu bir zamanda emekli ikramiyesinin mühimce bir kısmını kitap basımına harcamış. Okuyalım, okutalım, destek olalım.”

Hakikaten bir emekli eğitimcinin, yılların çilesinin göze görünür tek maddî ödülü emekli ikramiyesinin mühimce bir kısmını kitaba yatırmak akıl kârı değil yürek işidir. Kadir Tosun abinin ifadesiyle “Türkiye’de esrar eroin satmanın kitap satmaktan zor olduğunu” bile bile kitaba para bağlamak için davâ delisi olmak icap eder.
İşte İdris Aydın o seçkin delilerden:
“Masrafım çıksın yeter.. Kitaptan para kazanmak gibi bir niyetim, kâr-zarar hesabım yok… İşte geldik gidiyoruz. Tarihe not düşmek, bir dönemin ve bir mücadelenin gelecek nesillere doğru anlatılmasını istiyorum. Bir de özellikle dine hizmet maskeli ihanetin ne büyük bir tehlike arz ettiğini, emperyalizmin en kutsal değerlerimizi bile hoyratça, kahpece, kalleşçe kullanabileceğini unutmayalım diye yazdım.”

***

Kitapların Arka Kapak Yazıları:
Türkiye Cumhuriyeti’nin tarih sahnesinde karşılaştığı en büyük tehlike nedir diye sorulsa bunun cevabı olarak birinci sırayı Fethullahçı Terör Örgütü alacaktır. Türkiye Cumhuriyeti köklü tarihine rağmen binlerce yıllık devlet geleneği içinde bir virüse yakalandı. 15 Temmuz 2016 darbe girişimiyle zirveye çıkan işgal hareketinden sonra Fethullahçı yapılanmanın küresel bir terör örgütü olduğu bütün çıplaklığıyla gün yüzüne çıktı. Eğitimci yazar İdris Aydın bu kitapta FETÖ’nün kodlarını açığa çıkarıyor.
Bu kitapta hem FETÖ’ye yönelik pek çok sorunun cevabını bulacak, hem de FETÖ’nün karanlık tarihine tanık olacaksınız. (OKYANUS ÖTESİNDEKİ FİTNE: FETÖ)
*****
“Elinizdeki kitapta eğitimci yazar İdris Aydın yakın dönem tarihinde derin izler bırakan ve en çok konuşulan vizyoner liderlerden rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in hayatını ve MHP’nin kuruluşunu anlatıyor. Kitapta Başbuğ Türkeş’in ülkemizin dünü, bugünü ve geleceğine ilişkin halâ geçerliliğini ve önemini koruyan gerçekleri dile getiriyor.
Alparslan Türkeş’in hayatını ve MHP hareketinin tarihini merak edenlerin mutlaka ama mutlaka okumaları gereken bir kitap. (TABUTLUKLARDAN TBMM’YE MHP’NİN TARİHİ ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN LİDERLİK RUHU)
***
Her iki eser de Kardelen Yayınları tarafından  de yayınlandı. Baskı kalitesi ülkemizde dijital yayıncılığın ne kadar geliştiğini gösteriyor.

ÜLKÜ-YAZ üyesi ve ÜLKÜ-YAZ’ın etkin takipçisi Eğitimci Şair İdris Aydın’ı aydın yazar vasıflarıyla da tanımaktan mutlu olduk.
Devamını bekler, başarılar dileriz. Okuyucu bereketi bol olsun.,

Kitapları edinmek isteyenler “Nadir Kitap Antalya Münferit Sahaf 0507 361 67 91”den çok özel indirimli fiyatla temin edebilirler.
Yazarla irtibat için: aydinkaanidris@hotmail.com 0505 261 15 48

Son sözüm: Yazmak konusunda tembellik edenlere de teşvik edici müspet bir örneklik gösteren İdris Aydın meslektaşımıza teşekkür eder, emeklilik hayatının verimli bir aydın birikiminin değerlendirilmesine vesile olmasını dilerim.

15.10.2020

Leave a comment