# Etiket
##GENEL

Dr. Yalçın GÜZELHAN: “BARIŞ VE KARDEŞLİK”

“BARIŞ

VE

KARDEŞLİK”MİŞ !…

Dr. Yalçın GÜZELHAN

İnsanoğlu yer yüzünde yaşamakta olanlar arasında anlaşılması en güç, belki de imkansız olan tek canlı türü. Kendi dışındaki canlıları deneysel ya da doğal ortamlarda gözlemleyerek, onlar hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilen insan, ne yazık ki aynı başarıyı kendi türü konusunda gösterememektedir. Bu neden böyledir ki diye sorarsanız gelin bu sorunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım.

Dünyanın bir barış ve sevgi cenneti olması konusunda, Katıksız bir kararlılık görüntüsü vererek bunu bulduğu her fırsatta hararetle savunan insanoğlunun, sadece yüzde 6’sının dünya servetinin yüzde 59’na sahip olması onun bu görüntüsünün tam da tersi bir iç dünyaya sahip olduğunu ortaya koymaktadır.

İnsanlığın en önemli ihtiyacının eğitim olduğu konusunda hemfikir olunan dünyamızda, ne acıdır ki 2 milyar insanın okur yazar olmamasını açıklayabilecek kabul edilebilir bir gerekçe bulamıyorsunuz.

Eski BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’un dünyanın gıda edinme hakkını herkes için mümkün kılacak kaynağa, bilgiye ve araca sahip olduğunu açıklamasına ve dünyamızın 13 Katrilyonluk bir nüfusu dahi besleyebilecek potansiyele sahip olduğunun bilinmesine rağmen, her yıl 15 milyon çocuğun açlıktan ölmesini dimağınıza kabul ettiremiyorsunuz.

Dünyanın tüm kadınlarının bir yıllık doğum ve sağlık harcamaları için yalnızca 12 milyar dolar gerekirken, sadece AB ve ABD’de parfüme harcanan paranın bu miktardan daha fazla olduğu gerçeğini öğrendiğinizde, kafanız karma karışık oluyor.

Görünürde sanki son derece nadirmiş gibi bir izlenim edindiğiniz eşcinselliğin, dünya nüfusunun % 11’nin tercihi olduğunu öğrendiğinizde ise ne diyeceğinizi bilemiyorsunuz.

En ağır insanlık utancı olan “İnsan Ticareti”ne tabii olanların %55’i cinsel sömürünün de mağduru durumunda, Zorla çalışmaya maruz kalan bu insanların büyük çoğunluğunu ise, kadın ve çocuklar oluşturmaktadır. Bugün dünyamızda 1.7 milyon kadın ve çocuk cinsel sömürüye maruz kalmakta, Filipinler ve Tayland başta olmak üzere bir çok Asya ülkesinde oluşturulan fuhuş köylerine başta Irak’a demokrasi ve insan hakları götürdüğünü iddia eden ülkelerden olmak üzere, dünyanın dört bir yanından turlar düzenlenmektedir.

BM rakamlarına göre 2. Dünya savaşının ardından bölgesel ve iç savaşlarda 25 milyonu aşkın kişinin öldüğü, bir o kadarının da yerinden ve yurdundan edildiği, halen de 8.5 milyon insanın mülteci statüsünde yaşadığı, barış için harcanan her 1 dolara karşılık silahlanmaya 2000 doların harcandığı, bir başka deyişle savaşa barışın 2000 katı daha fazla harcamanın yapıldığı bir dünyada, halen barış, kardeşlik , hukuk, insan hakları ve düşünce özgürlüğünden dem vuranların, nasıl oluyor da yüzleri kızarmıyor doğrusu ben bir türlü anlayamıyorum.

GÜNÜN SÖZÜ: İNSANLAR HAKKINDA DAHA ÇOK BİLGİ EDİNDİKÇE KÖPEKLERİ DAHA ÇOK SEVİYORUM. / GLORİA ALLNED

e-mail: drguzelhan@gmail.com
Yalçın Güzelhan

Leave a comment